Czym jest medycyna holistyczna?
W wielkim skrócie – podejściem całościowym.
Medycyna klasyczna, konwencjonalna skupia się na ciele człowieka, dzieli go na układy i poszczególne organy. Podejście holistyczne to człowiek jako całość w odniesieniu do ciała. Jednak medycyna holistyczna nie skupia się wyłącznie na fizyczności, to także duchowość, emocje, kontakty społeczne oraz mentalność. Organizm człowieka jest absolutnie fascynujący. To niesamowite jak natura nas stworzyła, jak wielką moc ma nasze ciało i umysł. Dlaczego nie potrafimy z tego korzystać lub tak niewielu z nas to potrafi? O tym jednak innym razem. Niesamowite jest również to jak zaburzenie nawet niewielkiego elementu, procesu może prowadzić do nieprzyjemnych schorzeń.
Wystarczy jeden maleńki niedobór składnika odżywczego lub wprowadzenie do organizmu nieznanej substancji czy toksyny, aby spowodować utratę delikatnej równowagi. W organizmie człowieka jedno nie może istnieć bez drugiego.
Niedobory w jednym miejscu mogą manifestować się w zupełnie innym miejscu i tak np. zaburzenia nerek mogą ujawnić się w postaci problemów z wątrobą. Dlatego tak ważne jest, aby rozpatrywać zdrowie w ujęciu holistycznym. Podział człowieka na poszczególne narządy i układy może skutkować tym, że będziemy leczyć nerki, kiedy pomocy będzie potrzebowała wątroba! Podobnie w przypadku, gdy nasze problemy zdrowotne będą spowodowane przewlekłym stresem i zamanifestują się problemami żołądkowymi. Wtedy klasycznie pójdziemy leczyć problemy gastryczne, kiedy pomocy będzie wymagała sfera duchowa i emocjonalna.
Ponadto każdy człowiek jest indywidualnością, także w kwestii zdrowia i utrzymania równowagi. Ujęcie holistyczne jak zostało wspomniane wyżej, rozpatruje każdego człowieka indywidualnie. W ujęciu holistycznym analizuje się wszystkie sfery danego człowieka oraz otoczenie w którym żyje na co dzień.
Jesteśmy różni!
Jesteśmy różni do tego stopnia, że u dwóch osób powrót do równowagi nastąpi po zastosowaniu różnych metod leczenia mimo, że fizycznie objawy chorobowe będą jednakowe, ale wystarczy, że będą żyć w zupełnie odmiennym środowisku, otoczeniu czy wystąpi choćby jeden mały czynnik różniący te dwa przypadki i to sprawi, że będą wymagać odmiennej terapii. Różna może być też przyczyna wystąpienia tych samych objawów chorobowych. Co więcej objawy również mogą być niejednoznaczne tzn. ten sam objaw może być wynikiem zaburzeń w wątrobie lub nerkach – organy jedynie dla przykładu. Niedobór danej witaminy lub minerału może dawać różne objawy i odwrotnie dany objaw może być niedoborem innej witaminy lub minerału niż u drugiego człowieka, choć przejawiają się jednakowo. Dlatego kolejny raz podkreślam, bardzo ważny jest jak najszerszy wywiad z Pacjentem oraz szczegółowa diagnostyka, aby odnaleźć przyczynę.
Medycyna holistyczna to dążenie do odnalezienia przyczyny stanu nierównowagi, choroby, a nie jedynie usuwanie czy maskowanie objawów. Tłumienie objawów jest jak zasypywanie źródełka informacji o problemie. Szukając przyczyny, po reakcji organizmu na zastosowaną terapię i ustąpieniu objawów wiemy, że trafiliśmy w sedno, jeśli nie to szukamy do skutku.
W podejściu holistycznym ważne jest przede wszystkim zaangażowanie samego pacjenta. Droga do zdrowia to wprowadzenie wielu zmian w życiu, bo przecież coś nas do choroby doprowadziło, prawda? Umysł ludzki ma niezwykłą moc samo uzdrawiania, co historia udowodniła wielokrotnie. Z tego powodu zaangażowanie chorego jest kluczowe. To Pacjentowi musi zależeć na powrocie do zdrowia najbardziej.
Źródło: własne przemyślenia i wnioski na podstawie zdobytej i poszerzanej wiedzy 🙂