
Czy stres wywołuje choroby?
Badania zmienności ekspresji genów, czyli mechanizmów modyfikacji DNA na poziomie biochemicznym, czym zajmuje się epigenetyka, pokazują, że długotrwały stres jest czynnikiem wywołującym takie modyfikacje. Nie są to zmiany sekwencji DNA, ale zmiany są dziedziczne.
Co to znaczy?
Stres niszczy nam zdrowie. Stres wywołuje przewlekłe stany zapalne w organizmie.
Wielu naukowców zajmujących się badaniami wpływu stresu na zdrowie uważa, że ponad 90% chorób spowodowanych jest chronicznym stresem.
Stres niejedno ma imię i jeśli chcemy dbać o zdrowie w sposób właściwy i kompleksowy, to warto temu tematowi poświęcić nieco więcej uwagi.
Czym jest stres?
To reakcja na zagrożenie.
Fizycznie stres to zidentyfikowanie w sobie poczucia zagrożenia. Co wywołuje poczucie zagrożenia? Właściwie wszystko. Dla każdego z nas będzie to inny czynnik np. nadmiar pracy, choroba bliskiej osoby, złe relacje z otoczeniem.
W sytuacji zagrożenia nasz organizm na poziomie podświadomości podejmuje działanie. Może to być jedna z trzech reakcji: walka, ucieczka lub zastygnięcie. Odpowiadają za to emocje, a te nie są dobrze kontrolowane przez część świadomą mózgu. Prawidłowa reakcja na stres powinna wyglądać tak, że w momencie wystąpienia zagrożenia następuje wyrzut emocji, podjęcie decyzji (walka, ucieczka, zastygnięcie), a kiedy czynnik zagrażający znika, emocje opadają, stres mija, następuje wyciszenie.
Problemy zaczynają się kiedy reakcja na stres przechodzi w stan długotrwały, czyli stale uciekamy lub walczymy. Taka nieprawidłowa reakcja na stres może wywołać zmiany w ciele na poziomie fizycznym, psychicznym, behawioralnym i zdrowotnym.
Jakie to mogą być zmiany?
Fizyczne: rozregulowanie gospodarki hormonalnej, zmiany poziomu glukozy, zmiany ciśnienia, temperatury ciała, napięcia mięśni, oddychania i wiele innych.
Psychicznie: apatia, rozdrażnienie, nerwowość, agresja, depresja, bezsenność, zmęczenie i inne.
Behawioralne: pobudliwość, impulsywność, zaburzenia odżywiania, wybuchy emocjonalne i inne.

Zdrowotne: ogólne pogorszenie stanu zdrowia, zaburzenia miesiączkowania, różne stany bólowe, zaburzenia pracy jelit i całego układu pokarmowego czy moczowego i inne.
Stres na poziomie chemicznym to wydzielanie adrenaliny i noradrenaliny. Oba hormony wywołują przyspieszone tętno, zmniejszają motorykę układu pokarmowego, skurcz mięśni przywłosowych, potliwość, rozszerzenie oskrzeli. Dodatkowo adrenalina zmniejsza wydzielanie insuliny a noradrenalina zwiększa. Jeżeli nasz organizm stale znajduje się w stanie podwyższonej adrenaliny lub noradrenaliny to łatwo sobie wyobrazić jaki to może mieć wpływ na organizm, poszczególne narządy i całe układy. Prosta droga do nabycia schorzenia lub kilku jednocześnie.
Stres na poziomie energetycznym. W momencie, gdy przestajemy sobie radzić ze stresem następuje wyczerpanie emocjonalne. Mogą pojawić się choroby psychosomatyczne. W dzisiejszym świecie przepełnionym presją generującą przewlekły stres, większość chorób ma swój początek w psychice.
Stres a choroby.
Każdy odczuwa stres. Nie da się go uniknąć. Trzeba też pamiętać, że istnieje dobry stres – ten mobilizujący oraz zły stres – opisany powyżej. Jeżeli potrafimy znaleźć właściwą równowagę – poświęcamy czas na „odstresowanie” i dbamy o siebie, to dobry stres zmobilizuje nas i wiele osiągniemy. Jeżeli jednak ulegniemy złemu stresowi, szybko nas wyczerpie i stracimy chęć do życia, a w następnej kolejności pojawią się różne schorzenia. Czy zatem stres wywołuje choroby? Tak!
Co stres atakuje w pierwszej kolejności?
Serce.
Układ pokarmowy.
Psychikę – obniżony nastrój , brak energii, przewlekłe zmęczenie.
Organizm znajdujący się w sytuacji stresowej kieruje całą swoją energię do mięśni, ponieważ przygotowuje się do walki, ucieczki lub zastygnięcia. Organizm znajduje się w stanie nierównowagi. Odbywa się to kosztem układu pokarmowego i serca. Jeżeli stan ten utrzymuje się permanentnie następuje niedożywienie komórek. Substancje odżywcze, witaminy i minerały nie docierają tam, gdzie powinny, ponieważ układ pokarmowy nie pracuje właściwie, a serce nie transportuje krwi z tlenem i wszystkimi potrzebnymi substancjami tak jak powinno.
Co oferuje nam dzisiejszy świat? Permanentny stres. Walczymy o pracę, pieniądze, sukces, dobrobyt dla rodziny. Stale musimy podejmować jakieś decyzje.
Stres to strach. Strach bez namacalnej przyczyny to lęk. Przyczyną lęku może być:
– ograniczenie naszej przestrzeni życiowej,
– brak swobody wypowiedzi, tłumienie swoich poglądów czy opinii,
– niemożność wyrażania siebie,
– nieoczekiwany obrót spraw.
Co jest dla Ciebie zagrożeniem?
Jeżeli chcesz poznać jak Twoje ciało reaguje na stres zapoznaj się z diagnostyką stresu klikając w link poniżej.
W Naturlife Clinic zajmujemy się m.in. diagnostyką stresu i pomagamy wprowadzać zmiany w życiu, które pomogą uniknąć konsekwencji zdrowotnych, które wywołuje przewlekły stres. A jak zostało udowodnione powyżej z pewnością stres jest istotną przyczyną chorób.
Źródło: wpis powstał w oparciu o książkę “Ciało i stres”, Krzysztof J. Krupka.